sadsad x
asdasd

Onsa Rafineri

Altınbaş Holding iştiraki olan ONSA Rafineri’nin temeli 2005 yılında TTGV desteğiyle kurulan pilot ölçekli tesisle atılarak, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak çapta üretime geçilmiştir. 2006 yılında da bir yıldır faaliyette olan tesisin kuruluşu gerçekleştirilmiştir.


Rafinerinin kurulum safhasında AB ülkelerinde hizmet veren diğer rafineriler incelenerek, hedefler; ürün ve hizmet kalitesinin yanı sıra çevreye dost üretim teknolojileri ile çalışmak olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda yapılandırılan tesis, 2006 yılında çevreye zarar vermeden çalışmak amacıyla kimyasal arıtma ve gaz arıtma sistemleri ile birlikte kurulmuştur. Ayrıca tesisimiz, kalite, çevre ve iş güvenliğine verdiği önemi ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 belgeleriyle de tescillemiştir.


Tesiste, kuyumculuk üretim sürecinde ortaya çıkan değerli metalleri içeren hurdalar, atıklar ve çeşitli ayardaki külçeler kral suyu ve/veya çeyrekleme yöntemiyle saflaştırılmakta, %99,95 - 99,99 safiyette altın ve gümüş elde edilmektedir. Bunun dışında cila ramatları, yıkama suları, sulu-kuru tesviye ramatları, patlatma suları, elektrolitik kaplama banyolarının atık suları, kullanılmış potalar, cüruflar ve çöpler de rafineride değerlendirilmektedir. ONSA Rafineri 130 ton / yıl altın ve 130 ton / yıl gümüş rafine edebilme kapasitesine sahiptir.

Üretilen saf altın 995 milyem astar ve 1kg külçe halinde müşterilere sunulmakla birlikte 995 ve 916 milyem gram altın üretimi de yapılmaktadır.

Tesiste, kuyumculuk üretim sürecinde ortaya çıkan; ham altın üretimi de yapılmaktadır.

ONSA Rafineri, sahip olduğu laboratuvar altyapısı ve uzman personeli ile sektörde oldukça iddialı bir duruş sergilemektedir. Laboratuvarında bulunan ICP, XRF ve Titratör gibi analiz cihazları sayesinde; her türlü katı atıktan, çözeltiden ve cevherden altın ve diğer soy me- tallerin analizlerini yapmaktadır. Darphane ve Damga Genel Müdürlüğü’nden alınan “Özel Ayarevi Yetki Belgesi” ile kıymetli madenler ve taşlarla ilgili analiz yapma, ekspertiz raporu verme yetkisine sahiptir. Öte yandan laboratuvarda verilen hizmetin uluslararası kalitede olduğunun tescili amacıyla ISO 17025 Uluslararası Akreditasyon çalışmasına başlanmıştır.


Sektöre verdiği hizmet kalitesini ve ürün çeşitliliğini arttırmayı amaçlayan ONSA Rafineri Ar-Ge çalışmalarına TÜBİTAK ile birlikte 2011 yılında başlanmış ve 2013 yılı sonunda tamamlanmıştır.

Onsa Rafineri tesisimiz, kalite, çevre ve iş güvenliğine verdiği önemi ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 belgeleriyle de tescillemiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.